Czy wdrożenie dyrektywy DAC7 spowoduje zmiany w opodatkowaniu najmu? (Pytania do Ulissesa)

Czym jest dyrektywa DAC7
1 lipca zgodnie z unijną dyrektywą DAC7 sejm znowelizował ustawę o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami, zgodnie z którą operatorzy platform internetowych takich jak Airbnb, Booking.com czy Your.Rentals będą informować szefa Krajowej Administracji Skarbowej, ile zarobili za ich pośrednictwem
sprzedający oraz wynajmujący.

Stan prawny regulujący najem a dyrektywa DAC7
Przychody z najmu są zaliczane:

  • do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy),
  • do przychodów z tzw. najmu prywatnego (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy). Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, chyba że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.

W obu sytuacjach – zarówno przedsiębiorcy jak i wynajmujący prywatni mogą korzystać z usług platform internetowych. Co ważne – implementowanie dyrektywy DAC7 nie zmienia stanu prawnego.

DAC7 jako nowe narzędzie do kontroli podatników
Dzięki aktualnym przepisom urzędy skarbowe uzyskają nowe dane od operatorów. Operatorzy przekażą pierwsze raporty do końca stycznia 2025 r. za rok 2023 r. i 2024. Dane będą raportowane wstecz ze względu na za późne wdrożenie unijnej dyrektywy przez Polskę. Operatorzy platform internetowych będą informować szefa Krajowej Administracji Skarbowej, ile zarobili za ich pośrednictwem sprzedający oraz wynajmujący. Należy pamiętać, że wynajmujący muszą udostępnić platformie nie tylko standardowe dane, ale również adres nieruchomości oraz numery ksiąg wieczystych wraz z liczbą dni udostępniania nieruchomości, co wyraźnie pokazuje jak szeroki zakres informacji będzie przekazywany do KAS. Pomimo zapewnień urzędników Ministerstwa Finansów, że przepisy implementujące dyrektywę DAC7 nic nie zmienią w zakresie i częstotliwości kontroli skarbowych, trudno uwierzyć że tak szeroki zakres danych nie zostanie wykorzystany w celu kontroli podatników.

Zalecamy czujność, a w przypadku wątpliwości co do definicji najmu krótkoterminowego lub tego, w jakich sytuacjach konieczne będzie założenie działalności gospodarczej a w których wystarczy rozliczenie najmu prywatnego, zapraszamy do kontaktu z Ulissesem.